Lørdag er det klart for Øyungen Rundt for 11. gang. Morten Ingebrigtsvoll fra arrangøren, Hessdalen il, sier at det er flere forhåndspåmeldte enn noen gang tidligere og han tror deltagerne vil få en fin tur.

Starten går denne gang fra amfiet i Ålen sentrum og trimklassen starter fra klokken 9. To timer senere starter et samlet konkurransefelt.

Saken fortsetter under bildet

Øyungen Rundt. Foto: Privat

Løypa er på rundt 50 km og etter en forholdsvis bratt start opp Hessdalslia og Vårhuslia, så kommer deltagerne inn i Båttjønndalen. Fra Røåvika er det et strekke der mange nok må av sykkelen før man kommer inn på seterveien ved Bubekken. Derfra er det strake veien til mål ved Hessdalen samfunnshus.

Ingebrigtsvoll sier det ennå ikke er for sent å bli med.

– Vi sitter ved amfiet i Ålen i kveld og i morgen tidlig så det er bare å melde seg på.

Saken fortsetter under bildet

Tore "Nakamura" Fætten måtte fullføre på Vello damesykkel etter å ha kjørt i stykker sykkelen sin ved Løbbørsåsen, for noen år siden. En hytteeier som var publikum langs løypa, var så snill å låne bort sykkelen sin til Tore. Foto: Per Magne Moan

Arrangøren har gjort traseen enda mer sykkelvennlig enn tidligere, blant annet ved å legge ut flere klopper på strekningen mellom Røåvika og Bubekken.

– Men det har vært en forholdsvis sen vår og det ligger ei snøfonn som deltakerne må forsere til fots. Også planen om å legge en del av løypa langs den gamle seterveien ved Øyungen, er foreløpig lagt på vent på grunn av mye snø, sier Ingebrigtsvoll.

Saken fortsetter under bildet

Øyungen Rundt. Foto: Privat

Hør intervju med Morten Ingebrigtsvoll her: