Hopp til: Navigasjon | Innhold | Undermeny
Alle de fem værfaste skituristene ble torsdag kveld hentet ned fra Ramsjøhytta.

Fjellredningstjenesten i Tydal består utelukkende av frivillige mannskaper. Fv:Kjell Kåsen, Per Eilif Brandsfjell, Birger Aftret, Tor Morten Welve, Geir Hilmo og Odd Ivar Ekker. (Foto: Fjellredningen Tydal)

Uten lokalkunnskap og erfaring er en redningsaksjon av denne type dømt til å mislykkes. Det gikk bra denne gang også. (Foto: Fjellredningen Tydal)
Det startet med at to skiløpere ble meldt savnet onsdag. En ektefelle hadde ikke fått kontakt og varslet politiet.
Samme dag ble et søskenpar på 75 og 78 år funnet i god behold på Ramsjøhytta (ei av Trondhjems Turistforenings sjølbetjeningshytter) i Tydal. De to skulle gå "Norge på tvers", fra Stjørdal til Stugudal, og hadde overnattet både på Kvitfjellhytta og Schultzhytta før turen fikk en ufrivillig stopp ved Ramsjøen.
Mens Fjellredningstjenesten var på Ramsjøhytta, kom det ytterligere tre skiløpere til hytta, to engelskmenn og en nordmann. De hadde hatt en strabasiøs tur fra Schultzhytta opp Ramskaret, og var svært glade for å ha kommet fram i god behold.
Samme kveld deltok 5 scooterpatruljer i forsøket på å få alle fem ned fra fjellet, men været stoppet dem, og de måtte gjøre vendereis.
Torsdag morgen var været enda dårligere, og Fjellredningen Tydal avventet et nytt forsøk til utpå dagen.
På ettermiddagen drog 6 scooterpatruljer på nytt avgårde, og denne gang gikk det bra.
- Styggværet til tross, alle de fem kom velberget ned til bygda i 20-tida torsdag kveld, forteller operativ leder Bjørge Aas i Fjellredningen Tydal.
Søskenparet ble hentet av slektninger, mens de tre andre ble kjørt til Væktarstua i Stugudal.

Nea Radio, postboks 60, 7581 Selbu – Telefon 73817400 – Utviklet av Grafisk Senter
Kommentarer
Ingen kommentarer