Hopp til: Navigasjon | Innhold | Undermeny
Selbu kommune har problemer med vanntilførselen i Øverbygda og ber folk om å spare på vannet.
Vi har problemer med vannforsyning til Nekåbjørgen og Øverbygda sier driftssjef ANnar Bjørnbeth i Selbu kommune.
I Nekåbjørga er det ikke vanntilførsel fram til renseanlegget pga brudd i vannledningen fra Hilmotjønna. Vi har folk ute for å lokalisere bruddet og inntil skaden er utbedret vil vi kjøre ut vann i tanker til Nekåbjørga, sier Bjørnbeth. Det vil bli plassert ut vanntanker ved de to gårdsbrukene som har husdyr. Andre må hente vann derfra.
Ved Kulset bru er det kommet vann inn i pumpeanlegget og dette er avstengt. Øverbygda blir nå forsynt med vann fra bassenget ved Østrungsveien, men reservene er begrenset. Det er vannreserver der og i bassenget ved Synnåsen, men det er ikke nok til å dekke normalt forbruk.
Bjørnbeth oppfordrer alle i Øverbygda til å bruke minst mulig vann inntil normal forsyning er gjenopptatt.
Flommen har nå kulminert og vannstanden er sunket, men pumpeanlegget må rengjøres og desinfiseres før det kan brukes til vannforsyning igjen. Vi håper å få igang forsyning fra grunnvannsreservoiret i løpet av kvelden, hvis ikke det går er alternativet å forsyne Øverbygda med vann fra Dragsjøen og trykkforsterke det gjennom pumpeanlegget ved Kulset bru. Dersom det blir løsningen vil vannleveringen bli gjenopptatt fra i natt, sier Bjørnbeth.
Ellers ser det ut til at Selbu kommune har sluppet rimelig fra flommen, alle tekniske anlegg er kontrollert og det er ikke alvorlige skader. Det er imidlertid en del mindre skader på kommunale veier.
En del selbygger har fått vann inn i kjellere og de som har behov for hjelp til lensing kan hnvende seg til kommunen for å få assistanse. Vi vil ha folk ute utover kvelden og brannvesenet stiller også opp ved behov, sier Bjørnbeth.

Nea Radio, postboks 60, 7581 Selbu – Telefon 73817400 – Utviklet av Grafisk Senter
Kommentarer
Ingen kommentarer